Popáleniny: nebezpečí číhá všude!

Popáleniny: nebezpečí číhá všude!

S přicházejícím podzimem trávíme kvůli špatnému počasí čím dál více času doma. I tam však hrozí mnohé nástrahy. Máte-li malé děti, je důležité myslet především na prevenci vzniku popálenin a opařenin. Pokud už k nehodě dojde, hodí se vědět, jak poskytnout první pomoc.

Mnozí lidé se domnívají, že právě jejich domov je bezpečný a k žádnému strachu z úrazu zde není důvod. Opak je však pravdou. Nástrahy číhají v kuchyni, koupelně i obývacím pokoji. V kuchyni se může malé dítě z nevědomosti dotknout rozpálené plotýnky nebo trouby. Pokud máte na pracovní ploše rychlovarnou konvici, postavte ji co nejdále od kraje a dbejte na to, aby kabel nevisel dolů z linky. Děti za něj rády a často zatáhnou a poté dojde k opaření. V obývacím pokoji bývají lákadlem ubrusy přesahující okraj stolu, a to hlavně ve chvíli, kdy na stole stojí horká káva či čaj. V koupelně může zase při snížené pozornosti rodičů dítě otočit kohoutkem na horkou vodu a opařit sebe nebo koupajícího se sourozence. 

Voda chladná, ne ledová 

Pokud i přes všechna opatření k úrazu dojde, zachovejte klid. Jen tak můžete pro svého potomka udělat to nejlepší. I malý rozsah popálení může být u dětského pacienta velmi závažný a vyžaduje odborný dohled. Nemusí se jednat o život ohrožující stav, ale při špatné léčbě dochází třeba k zajizvení kůže. Jak při popálení správně postupovat?

  • Odstraňte zdroj tepla. Čím déle bude tento „viník“ na pokožku působit, tím bude poškození závažnější.
  • Vytočte 155 pro přivolání rychlé pomoci. Pokud je postižení závažné, je nejvhodnějším řešením transport do specializovaného popáleninového centra, kde mají s hojením takto zasažených ploch velké zkušenosti.
  • Opařené místo chlaďte. Použijte tekoucí vodu o teplotě 8–12 °C. V žádném případě nepřikládejte led. Doporučuje se chladit pouze obličej, dlaně, chodidla a oblast genitálu. Rozsáhlejší omývání studenou vodou by mohlo způsobit podchlazení pacienta. 
  • Sundejte postiženému šperky. Po těchto poraněních dochází k rozvoji otoku. Šperk by mohl být příčinou ischemie.

Od gelů po transplantaci   

Léčba se zásadně liší v závislosti na věku pacienta, rozsahu a tíži poranění. Popáleniny můžeme rozdělit na povrchové a hluboké. Povrchové se většinou zahojí bez vzniku jizev do dvou týdnů od úrazu. Pokud jsou pouze drobného rozsahu, není třeba vyhledávat specializované pracoviště. Při terapii se používají chladicí přípravky nebo hydrokoloidní gely podporující hojení. Hluboké popáleniny zasahují hlubší vrstvy kůže. Jejich léčba je složitější a dlouhodobá. Po zahojení vzniká na postiženém místě jizva. Na ránu se aplikují dočasné kožní kryty (syntetické či biologické). Při ztrátě kůže v plné tloušťce se odebírá zdravá pokožka z jiných částí těla (zadní strana stehen či vlasatá část hlavy) a tento štěp se přikládá na popálenou plochu. Vzhledem k velké bolestivosti poranění je nedílnou součástí léčby podávání léků proti bolesti. 

Kontrola domácnosti očima zvědavého dítěte

Popáleniny jsou závažným úrazem. Proto je třeba myslet na dostatečná preventivní opatření i na těch místech domácnosti, o kterých se domníváme, že jsou bezpečná. Léčbu povrchových popálenin malého rozsahu lze zvládnout doma. Při pochybnostech ale vždy navštivte lékaře. Řešení hlubokých a rozsáhlých popálenin patří jednoznačně do rukou odborníků a pokus o samoterapii může pro pacienta skončit trvalými následky v podobě nepěkných jizev. 

(idav)

Zdroj: 
www.healthdirect.gov.au

Datum publikace: 30.10.2015


Čtěte dále