Odřeniny mohou být zdrojem tetanové infekce

Odřeniny mohou být zdrojem tetanové infekce

Ne s každou ránou je nutné hned pospíchat k lékaři. Povrchové odřeniny obvykle péči odborníka nevyžadují, základní ošetření však ano. Při zanedbání péče by totiž v určitých případech mohlo jít i o život.

Překvapivě bolestivé

Odřeniny patří mezi nejčastější úrazy. Nezřídka vznikají během sportu, a to pádem na drsný povrch. Třením pak dojde k odloupnutí několika obvykle jen povrchových vrstev kůže. Přestože odřeniny většinou nepředstavují riziko velkých krevních ztrát, mohou způsobovat překvapivě velkou bolest. Je tomu tak díky množství nervových vláken, která jsou při plošném poranění poškozena.

Domácí ošetření zvládnete

Pokud jste zvyklí automaticky sáhnout po peroxidu vodíku, zadržte. Užití tohoto roztoku k očistě rány odborníci nově spíše nedoporučují. Ukázalo se totiž, že může dále poškodit tkáň a zkomplikovat tak proces hojení. Jak tedy při ošetření odřenin postupovat?

  1. Ránu pečlivě vyčistěte pomocí proudu vody.
  2. Je-li nutné odstranit drobné nečistoty, použijte mul či gázu a místo jemně vydrhněte.
  3. Okolí rány omyjte vodou s mýdlem, popřípadě vydezinfikujte.
  4. Překryjte poraněnou oblast běžnou polštářkovou náplastí, při rozsáhlejším postižení širším sterilním materiálem a zafixujte obvazem.

Pozor na rizikové situace

Ačkoli se zdá domácí ošetření odřenin snadné, mohou nastat situace, kdy je lepší odborný zásah. Nutné je vyhledat lékaře tehdy, když:

  • se vám nedaří zastavit krvácení,
  • při hojení sílí bolest,
  • rána produkuje hnis a okolí je zarudlé,
  • se objeví celkové příznaky infekce, jako jsou horečka, zimnice, zvýšený tep nebo pokles tlaku krve.

Zkontrolujte datum očkování

Jakékoliv infikování rány představuje komplikaci, která může prodloužit hojení a ve svém důsledku způsobit vytvoření nevzhledné jizvy. Infekce bakterií, která způsobuje tetanus, může být pak dokonce život ohrožující. Proto pokud si nejste jistí datem posledního přeočkování (nemělo být starší než 10 let), raději se zeptejte svého praktického lékaře, který by měl mít patřičné informace. Tradovaný mýtus, že tetanus může vzniknout pouze po poranění o rezavý hřebík, se nezakládá na pravdě.

Než začnete sportovat, nezapomeňte se raději vybavit ochrannými pomůckami. A to nejen kvůli nebezpečí odřenin.

(veri)

Zdroj:

http://sportsmedicine.about.com/cs/injuries/a/abrasions.htm

Datum publikace: 6.1.2013


Čtěte dále