Obezřetnost na greenu se vyplatí aneb Zranění z golfu nejsou žádnou vzácností

Obezřetnost na greenu se vyplatí aneb Zranění z golfu nejsou žádnou vzácností

Pro většinu lidí je golf spjat s představou elegantního oblečení, klidným tempem a pohodou. A ačkoli tato činnost se sportovními úrazy moc neladí, přesto musí i golfista občas navštívit fyzioterapeuta či ortopeda. Pojďme si přiblížit několik nejběžnějších zranění, která mohou tyto hráče postihnout.

Začátečníci v ohrožení

Zranění při golfu jsou zaznamenána u 15–20 % hráčů ročně. Jsou nejčastěji způsobena přetížením, ale mohou se vyskytnout i traumatické úrazy. Golfové údery totiž vyžadují značnou sílu a tyto opakující se pohyby mohou traumatizovat tkáně a způsobit tak zranění. Údaje z výzkumu tvrdí, že náchylnější ke zranění jsou spíše rekreační golfisté a že většina úrazů se objevuje u hráčů vyššího věku. Je to logické, s roky ztrácejí úpony svalů a šlachy svou pružnost a jsou snáze poškozeny. Rovněž se často stává, že člověk utrpí zranění při jiné aktivitě a při golfu se tzv. „dodělá“.

Problematické partie

  • Bederní část zad. Zde je to dáno charakterem polorotačního pohybu při odpalu. Proto by začátečníci měli mít trenéra, který jim přesně vysvětlí, jak správně odpalovat a záda tak co nejméně namáhat. Při nesprávném pohybu může dojít až k vyhřeznutí ploténky, což vyžaduje zásah chirurga. Prevencí je posilování tzv. hlubokého stabilizačního systému, nošení bederního zpevňovacího pásu a v případě akutních potíží léky proti bolesti a teplý obklad.
  • „Golfový“ loket. Označuje se tak zánět šlach předloktí. Je způsoben energickými, poutavými švihy, např. při některých způsobech odpalů. Projevuje se bolestivostí při tlaku na vnitřní stranu loketního kloubu. Prevencí je správné držení golfové hole a odpovídající pohyby v zápěstí. Někteří lidé nosí loketní pásek, který zpevňuje extenzory předloktí a brání jejich přetažení. To mírní bolest. Léčbou jsou protizánětlivé masti a ledování, v přetrvávajících případech jsou však tyto masti či injekce kortikosteroidů nedoporučovány, protože mohou hojení bránit.
  • Plantární fasciitida. Jinými slovy zánět vazivové povázky na chodidle, která je připojena k patní kosti. Jde o běžnou příčinu bolesti při chůzi po golfovém hřišti. Častěji postihuje lidi se sníženou nožní klenbou. Běžným příznakem je bolest po ránu, když člověk udělá prvních pár kroků. Nevhodná obuv hraje hlavní roli při vzniku tohoto problému. Předcházet se mu dá ortopedickými vložkami do bot.
  • Bolest kolen. Přenášení váhy z nohy na nohu a rotační pohyby ve spojení s dlouhou chůzí mohou zhoršit již existující zranění a vést k bolesti, či dokonce kloubní instabilitě. Předchozí zranění menisků či křížových vazů často vede k artritidě, která může vzplanout právě v závislosti se zatížením kolen při golfu. Většinou je při léčbě nezbytné přejít do klidového režimu, při akutní bolesti koleno chladit ledem a kloub zpevnit elastickým obinadlem. Dlouhodobě se doporučuje nosit při zátěži ortézu.
  • Ramena. Bolest se může objevit při poškození tzv. rotátorové manžety – to je skupina svalů, která pohybuje ramenním kloubem. Svaly mohou být poškozeny opakovaným rotačním pohybem, zvláště při některých typech odpalů. Stálá iritace způsobí zánět úponů. Pokud přetěžování pokračuje, dochází k drobným trhlinkám a končí to revizí poškození svalů a operací. Prevencí je správné provádění švihů a nošení zpevňovacích pásků, léčbou pak fyzioterapie. Při bolesti pomohou léky a protizánětlivé masti.

(vav)

Zdroje:

http://www.physioroom.com/sports/golf/5_knee_pain.php

http://golf.about.com/od/fitnesshealth/tp/commoninjuries.htm

 

Datum publikace: 12.5.2013


Čtěte dále