O rány je třeba v zimě pečovat dvojnásobně pečlivě

O rány je třeba v zimě pečovat dvojnásobně pečlivě

Může se zdát, že odřeniny a rány vzniklé během zimních radovánek na čerstvě napadaném sněhu budou čistější a lépe se zhojí než rány utržené v létě. Opak však často bývá pravdou. Z jakých důvodů?

1. Vysychání kůže

Máte v zimě často suché rty? Mrazivý vítr a všudypřítomný chlad vysušují kůži celého těla. Pro hojení ran je tato situace značně nešťastná. Rány se totiž nejlépe hojí ve vlhkém prostředí. Vysoušení okolí rány navíc může vyvolávat svědění. Škrábáním se nejenom dále poškozuje kožní kryt, ale hlavně se snadno zanese do okolí rány infekce.

2. Zaměstnaná imunita

Zima je sezónou nachlazení a chřipek. Kdekdo pokašlává, bacily se na nás hrnou ze všech stran a zaměstnávají náš imunitní systém, který je už tak oslaben mrazivým počasím. Kvůli tomu pak snadněji jeho pozornosti uniknou bakterie v ráně. Hojení ran bude zpomalené a mohou nastat i velice nepříjemné a nebezpečné komplikace spojené s infekcí. Pro tělo je také obtížnější zbavit se nečistot v ráně.

3. Nedostatek pohybu

Pro hojení je nezbytný dostatečný přísun kyslíku, živin a odvádění metabolitů vznikajících při hojení z rány. Všechny tyto funkce jsou zajištěny krví. V zimě lidé tíhnou k lenošení a procházky v mrazivém počasí pro ně nejsou příliš lákavé, navíc na náledí je chůze často nebezpečná. Nedostatečná aktivita má však za následek zpomalení krevního průtoku, a rány, zejména na končetinách, tak mohou být hůře prokrvené. Důsledkem toho dochází ke zpomalení a komplikacím při jejich hojení.

4. Zúžené cévy

Jistě z vlastní zkušenosti víte, že v zimě často nejvíce studí prsty, nos nebo uši. Mráz totiž negativně ovlivňuje prokrvení okrajových částí těla. Krev je kromě kyslíku a živin také nositelem tepla. V chladném počasí je hlavním úkolem udržet v teple životně důležité orgány, a proto se „horká potrubí“ do okrajových částí uzavírají. Jedná se tedy o další faktor, který hojení ran znesnadňuje.

Pořádně se oblékněte a vsaďte na vlhké krytí

Jak tedy usnadníte hojení ran i odřenin, které jste si pořídili při zimních radovánkách?

  • Dbejte na čistotu rány – k odřenému kolenu nebo předloktí se chovejte stejně jako v létě a důkladně je omyjte tekoucí vodou, případně je vydezinfikujte.
  • Pozor na utažené obvazy, méně je v tomto případě více, stažený obvaz ještě sníží přítok krve do rány.
  • Ránu vždy překryjte a nevystavujte ji přímému působení chladu a větru.
  • Oblékejte se přiměřeně počasí, nezapomínejte na okrajové části těla a mějte vždy po ruce teplé ponožky, rukavice, čepici a šálu.
  • Základem je pohyb – pokud vyrazíte za sportem ven, zahřejete se pohybem. Dejte ale pozor na vychladnutí a během přestávek buďte raději v teple. Následně se co nejdříve osprchujte a osušte. Sportovat můžete i v teple, ve fitness centru, v bazénu apod.
  • Nezdržujte se v chladu příliš dlouho.
  • Pokuste se vyhnout infekci – v období chřipkové epidemie není dobré trávit příliš mnoho času na veřejných místech. Pomoci může i očkování a zcela zásadní je dodržování hygienických zásad.
  • V domácí lékárničce mějte připravený gel na vlhké hojení ran, který urychluje hojení až o 50 %, udržuje vlhké prostředí v ráně i v zimě, zabraňuje vstupu infekce do rány, snižuje bolestivost a vyžaduje menší počet převazů. Díky průhledné barvě hydrogelu je možné včas odhalit počínající infekci – rána zčervená, bude teplejší a oteklá.

Jak podpořit hojení rány v zimě? Důkladně ji vyčistěte, aplikujte přípravek pro vlhké hojení a ránu překryjte mastným tylem nebo prodyšnou fólií. Před pobytem venku se pořádně oblékněte a nezapomínejte na pravidelný pohyb a dodržování hygienických zásad.

(dos)

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16752710

 

Datum publikace: 20.2.2019


Čtěte dále