5 kroků ke správné léčbě slunečních spálenin

5 kroků ke správné léčbě slunečních spálenin

Rozhodnete-li se vystavovat pokožku slunci dlouho bez použití ochranných krémů, riskujete tím vznik spálenin. Zarudlá pokožka bolí a postižené místo může být podkladem pro vznik karcinomu kůže nebo zhoubného melanomu. Proto je důležité kůži správně ošetřit.

1. Jednejte rychle

Jestliže cítíte na kůži brnění, píchání nebo mravenčení nebo pokud začíná růžovět až červenat, ihned se schovejte do stínu. Vznik sluneční spáleniny má plíživý průběh, trvá 4 až 6 hodin, než se poškození pokožky úplně projeví. Proto se zpočátku narůžovělá barva kůže při pobytu na pláži může změnit ve velmi bolestivý večer.

2. Zvlhčujte pokožku

Nejprve je potřeba smýt z kůže veškeré nečistoty a zbytky opalovacích krémů, a to nejlépe vlažnou nebo studenou sprchou. Poté naneste zvlhčující krém – velmi účinné jsou ty s obsahem panthenolu nebo aloe vera. Nanášení emulze opakujte tak často, aby byla pokožka stále vlhká. Někteří lékaři doporučují přijímat i zvýšené množství vitaminu C a E, i když jejich pozitivní účinek nebyl vědecky prokázán.

3. Pijte dostatek tekutin

Jakákoliv spálenina odnímá z povrchu těla tekutiny, také pobyt v horkém prostředí zvyšuje jejich ztráty potem. Dehydratace se projeví pocitem suchosti v ústech, žízní, bolestí hlavy nebo malým objemem moči. Hodně proto pijte, nejlépe minerální vody, doplníte tím důležité látky ztrácející se z těla pocením.

4. Nečekejte s medikací

Vznik spáleniny je provázen zánětovou reakcí v místě poškození. Jestliže vidíte známky rozsáhlejší spáleniny, nasaďte preventivně dávku protizánětlivého léčiva, například s ibuprofenem. Tím snížíte zčervenání a otok v místě spálení, předejdete případné horečce a zmenšíte riziko dalšího poškození tkáně rozsáhlou zánětovou reakcí.

5. Zhodnoťte rozsah spálení

Běžné spáleniny není potřeba řešit návštěvou lékaře. Avšak v případě rozsáhlejších postižení provázených vysokými horečkami a zimnicemi nebo při rozsevu puchýřů je nutné ihned dopravit pacienta do zdravotnického zařízení.

Pobyt na slunci k letnímu období patří, je však třeba dbát zvýšené opatrnosti a především používat účinnou prevenci –  ať už ve formě opalovacích krémů, vhodného oblečení, nebo odpočinku ve stínu. Pokud se i tak spálíte, nechť vám poslouží tyto kroky k úspěšnému ošetření.

(holi)

Zdroj: http://www.skincancer.org/prevention/sunburn/five-ways-to-treat-a-sunburn

Datum publikace: 26.8.2013


Čtěte dále

© 2019 Meditorial | ISSN 1804-0810

  • O projektu
  • Informace pro média
  • Redakční rada
  • Napsali o nás
  • Kontakt