Péče o puchýře

Stačí nové krásné boty, které si poprvé nazujeme a vydáme se na delší procházku. A puchýře na sebe nenechají dlouho čekat.

Vznik puchýřů může mít různé příčiny: asi nejčastější jsou ty, které se vytvoří, když na kůži dlouho působí tlak nebo tření. Výjimkou nejsou ani puchýře jako následek popálení horkou vodou, spálení od slunce nebo třeba jako nežádoucí účinek při užívání určitých léků.

Jak pečovat o puchýř

  • Puchýř nepropichujte. Pokud zůstane uzavřený, ochraňuje ránu, kterou obklopuje tekutina. Tím brání vniknutí choroboplodných zárodků a vzniku infekce. Zabraňte dalšímu působení tlaku na místo, kde puchýř vznikl, dejte kůži prostor ke zhojení.

  • Pokud dojde ke stržení nebo samovolnému prasknutí puchýře a vzniku zčásti obnažené rány, zabraňte průniku infekce:
  1. Ránu po puchýři omyjte proudem čisté vody.

  2. Přímo na ránu naneste vrstvu speciálního gelu, přikryjte ji sterilním čtvercem z netkaného textilu nebo přelepte speciální náplastí.

  3. Dezinfekce snižuje hojivý účinek gelu, při opakovaných aplikacích již není nutná.

  4. Po přibližně 24 hodinách obvaz opatrně odstraňte, vrstvičku gelu opláchnětě vlažnou vodou a aplikujte novou.

  5. Postup opakujte až do vyléčení rány.

Prostředky pro ošetření ran, které můžete na puchýře používat:

  • Hemagel - Speciální přípravek vyvinutý přímo na rány, puchýře, popáleniny a další poškození kůže. Hemagel je výborně tolerovaný i citlivou kůží. Stojí za to ho vyzkoušet jako jeden z prvních přípravků, protože tehdy bude jeho účinnost nejvyšší.

 

Co když se puchýř komplikuje?

Pokud pozorujete zkalené zbarvení tekutiny uvnitř puchýře a/nebo zarudnutí okolní kůže, je na místě vyhledat lékaře. Vyšetření je na místě i v případě, kdy dochází k výsevu nových puchýřů bez zjevné příčiny (tlaku na kůži), např. následkem požití potravin nebo léků.

 

Dále si přečtěte:
Nenechte se zaskočit drobným poraněním
Už žádné jehly na puchýře!