Mám opar

Opar je onemocnění vyvolané herpetickým virem. Typicky se projevuje výsevem bolavých puchýřků na kůži.

Přímým původcem oparů je virus herpes simplex. Vyskytuje se ve dvou variantách. První typ, označovaný jako HSV 1 odpovídá za vznik typických oparů na rtech. HSV 2 je příčinou tzv. genitálního oparu na pohlavních orgánech. Blízkým příbuzným těchto virů je virus herpes zoster, který odpovídá za vznik tzv. pásového oparu.

Opary trpí téměř 90 procent lidí. U mnoha z nich je virus přítomen v organismu, aniž by činil potíže. Důvodem k probuzení viru a vzniku oparu bývá nejčastěji oslabená obranyschopnost organismu. Spouštěcím mechanismem může být:

  • nadměrné slunění
  • úraz
  • operace
  • závažnější onemocnění
  • porucha výživy
  • únava, nadměrná fyzická zátěž
  • stres, psychická zátěž, včetně leknutí

Virus se přenáší mezi lidmi. Zdrojem infekce je osoba, která vylučuje virus slinami pohlavními výměšky. K přenosu může dojít i potřísněnými prsty nebo předměty (např. zubním kartáčkem).

Jak se pozná?

Opar vyvolaný virem HSV 1 se projevuje jako malý vřídek nebo puchýřek na rtu, tváři nebo v nose. Jeho vzniku často předchází bolest nebo nepříjemný pocit v postižené oblasti. Puchýřek po svém objevení záhy praská, zasychá a zanechává po sobě stroupek. Ten se postupně odloučí a opar zmizí.

Tzv. genitální opar vyvolaný virem HSV 2 je charakteristický výsevem vřídků na pohlavních orgánech a v okolí konečníku. Vřídky jsou velmi bolestivé a jejich výsev může provázet celková únava a zvýšená teplota.

Jak na ně

V léčbě oparů se uplatňují tzv. virostatika. Jsou to léky, které působí na viry podobně jako antibiotika na bakterie – zastavují jejich růst. Virostatika jsou dostupná ve formě mastí, které se aplikují na postižené místo. Léčbu je přitom nutné zahájit hned při prvních varovných známkách oparu. Po vytvoření puchýřků jsou prostatika již méně účinná.

Bolesti je možné tlumit běžnými analgetiky.

Klasická léčba oparů doporučuje již vzniklé puchýřky vysušovat a urychlit tak proces jejich odloučení. K tomu způsobu ošetření jsou dostupné speciální vysušující pasty.

Hemagel

Jedinečnou cestou k odstranění oparu je HemaGel. I když se nejedná o antivirotikum a HemaGel tak nemůže vyléčit příčinu infekce, výrazně snižuje bolestivost, urychluje léčbu ran a zabraňuje vzniku strupů a jizviček. Opary tak i se všemi nepříjemnými doprovodnými příznaky zmizí během velmi krátké doby.

Hojení je navíc velmi komfortní, protože průhledná elastická vrstva oddělí citlivé místo od vnějšího prostředí, nevytvoří se strup, takže nedochází ani k jeho bolestivému praskání. Malé balení HemaGelu (tuba s obsahem 2g) se navíc snadno vejde do každé kabelky i kapsy, takže ho můžete mít při sobě jako první pomoc.