Péče o jizvu po operaci

Říká se, že jizva je vizitkou operatéra. Správná technika a výběr vhodného materiálu k uzavření rány po operaci jsou samozřejmě základním předpokladem úspěšného hojení. Kromě toho se ale na výsledném efektu podílí ještě celá řada dalších faktorů. U někoho jsou jizvy sotva viditelné a u druhých zůstanou jako vystouplá, více začervenalá, nebo dokonce svraštělá kůže. Roli hrají genetické faktory, celkové zdraví, výživa a také další vlivy.

K příznivému vývoji jizvy můžete přispět správnou péči i vy sami.

Jak pečovat o jizvu po operaci

  1. Udržujte ránu v čistotě - Omývání čistou tekoucí vodou a ošetřování vhodným desinfekčním prostředkem sníží riziko infekce.

  2. Nepřetěžujte jizvu - Tkáně potřebují na kvalitní zahojení přibližně 6 týdnů. Po tuto dobu vynechte silová cvičení a jiné nevhodné aktivity.

  3. Tkáň v okolí rány masírujte - Po odstranění stehů promazávejte kůži v okolí rány mastným krémem. Jizva bude uvolněná a nesvráští se.

  4. Tlakujte jizvu - Na zahojenou ránu tlačte prstem asi půl minuty. Tímto způsobem promasírujte celou délku poraněného místa, nikdy však po něm nepřejíždějte ze strany na stranu. Pořídit si dokonce můžete speciální destičky či tlakové obvazy, které masírují a tlačí za vás.

  5. Nevystavujte jizvu slunci - V prvních 3 měsících je jizva náchylná ke vzniku hyperpigmentací - ukládání pigmentu způsobujícího tmavé zbarvení. Při pobytu na slunci použijte krém s ochranným faktorem minimálně 20.

Prostředky pro péči o jizvu, které můžete používat:

  • Hemagel - Speciální přípravek vyvinutý přímo na rány, popáleniny a další poškození kůže, po kterých tolik nežádoucí jizvy vznikají. Spíše než v boji proti starým jizvám bude mít Hemagel úspěch v léčbě a předcházení těm novým, čerstvým. Díky svému speciálnímu složení zabraňuje tomu, aby vznikla jizva viditelná, vystouplá, a tedy kosmeticky problematická nebo přímo bolestivá a pohyb omezující. Hemagel je výborně tolerovaný i citlivou kůží, na níž se jizvy mohou vytvořit snadněji. Stojí za to ho vyzkoušet jako jeden z prvních přípravků, protože tehdy bude jeho účinnost nejvyšší.

  • Vitamín E - Bývá obsažen zejména v některých olejích nebo ho můžete zakoupit i jako samotný koncentrát. Kožními lékaři bývá doporučován k redukci jizev. Má se za to, že přerušuje vlákna, která tvoří jizevnatou tkáň.

  • Bambucké máslo - Nejvíce doporučované je k léčení strií, ale účinkuje i na jizvy. Bambucké máslo se rozpouští teplotou lidského těla. Vaše kůže ocení i to, že bývá neparfémované a je bez konzervačních látek.

Zásady péče o jizvu se mohou lišit podle konkrétní lokalizace rány i fáze hojení. Proto je vždy na místě konzultace s lékařem.

 

Co s nevzhlednou jizvou?

Vzhled kosmeticky nevyhovujících jizev lze ovlivnit:

  • laserem - odstranění přebytečné tkáně, úprava barevného vzhledu jizvy
  • peelingem - zarovnání nerovností kůže speciálním krémem
  • dermabrazí - odstranění vrchní vrstvy kůže frézou
  • excizí - vyříznutí staré jizvy a sešití kůže plastickým stehem

Cílem korekce jizev je docílit stavu, kdy je jizva funkčně a esteticky přijatelná. Nejlepší je ke korekci jizev přistoupit do 1 roku od jejich vzniku.

Pokud se v případě své jizvy rozhodnete pro radikální řešení, poraďte se na kožním oddělení nebo s plastickým chirurgem, který ze zásahů je nejlepší zrovna pro vás.

 

Dále si přečtěte:
Zlepšete hojení pooperační rány pomocí Hemagelu
Předejděte vzniku nevzhledných jizev!