Hojím se po porodu

Vaginální porod je doprovázen různými druhy poranění. Z lékařských statistik vyplývá, že postihují až 85 procent žen. Poranění se typicky týkají oblasti mezi pochvou a konečníkem. Může se jednat o drobné poranění sliznice a kůže, ale i praskliny zasahující svaly a konečník.

U většiny z nich je pak nutné chirurgické ošetření - sešití poraněné nebo nastřižené hráze. V dalším průběhu je pro správné hojení rány důležitá důsledná hygiena a péče o ránu. Jde přitom o oblast, která je opakovaně kontaminována a kde není možné dokonalé sterilní krytí.

Nástřih hráze

Nástřih hráze, epiziotomie, je chirurgický zákrok používaný v průběhu porodu ke zvětšení poševního vchodu a ochraně ženy před natržením oblasti mezi pochvou a konečníkem při průchodu hlavičky dítěte. Jeho smyslem je ochrana před spontánním natržením hráze tlakem hlavičky dítěte. Natržené a zhmožděné tkáně se hojí daleko komplikovaněji než tkáně, které byly uvolněny chirurgicky a cíleně. Nekontrolované natržení zasahující do oblasti konečníku může navíc ženu trvale poškodit. Epiziotomie se obvykle provádí v okamžiku maximálního napětí hráze při průchodu hlavičky dítěte poševním vchodem. Ihned po porodu následuje sešití nástřihu.