Vlhkým hojením k lepším jizvám

Vlhkým hojením k lepším jizvám

Vlhké hojení a jeho význam

Vlhké hojení je proces, který napomáhá hladkému průchodu čtyřmi fázemi hojení:

  • tvorbou krevní sraženiny,
  • zánětlivou fází trvající až 3 dny,
  • růstem nových tkání prostřednictvím granulace krevní plazmy a prorůstání epitelových buněk pokožky,
  • vyzráváním jizvy.

Pokud není rána během hojení dostatečně hydratována, dochází na povrchu rány k nahromadění krevních buněk, sekretů a protilátek, které jsou produkty zánětlivého procesu, a tvorbě strupu. Tento typ hojení má především evoluční význam, protože se jedná o nejlepší možnou ochranu, kterou může tělo pro ránu zajistit. Současné výzkumy ale ukazují, že z hlediska vzhledu má lepší výsledky vlhké než suché hojení.

Hydratace rány totiž nejen snižuje tvorbu jizev, ale také urychluje hojení. Migrace nových buněk pokožky postupuje od povrchu k lůžku rány, které je pokryto mezibuněčnou hmotou a vlákny, kolagenem a elastinem. Vlhké hojení umožňuje rychlejší migraci buněk, stejně tak jako nepřítomnost strupu zkracuje dráhu, kterou musí tyto buňky urazit, neboť jejich cesta je ukončena kontaktem s vlhkou tkání pod strupem. I rychlost jejich migrace je rychlejší, a to asi třikrát oproti běžnému, suchému hojení.

Péče o jizvu

Stejně jako samotné hojení je ale důležitá i následná péče o jizvu. Některé jizvy vyblednou a vymizí brzy po třetí fázi hojení, zatímco jiné, především ty, které jsou následky chirurgických operací a popálenin, mohou být patrné ještě dlouhou dobu či doživotně. Jsou ale způsoby, jak zlepšit jejich vyzrávání a výsledný vzhled.

Vyzrávání jizvy může v těchto případech trvat 6 měsíců až 1 rok, někdy může pokračovat i po dobu dvou let. Proto by péče o místo poranění měla pokračovat ještě dlouho po zhojení rány. Aby byla jizva co nejméně nápadná, je dobré se řídit následujícími principy:

  1. Vyhněte se vystavení čerstvé jizvy přímému slunečnímu záření. Sluneční paprsky totiž mohou stimulovat tvorbu kožního pigmentu a způsobit ztmavnutí rány. Použijte na ně proto sluneční krém s vyšším ochranným faktorem.
  2. Zvlhčujte jizvu i pokožku v okolí každý den neparfémovaným krémem. Dle výzkumů mohou pomoci i produkty obsahující keratin, pomáhají k zesílení pokožky, která bývá v místě jizvy oslabena asi o 20 % oproti pokožce zdravé.
  3. Masírujte jizvu a její okolí. Jemná masáž trvající 10 minut 1–2× denně může napomoci jejímu vyzrávání.

Pokud i přes veškerou péči dochází k výraznému jizvení, navštivte specialistu, který může doporučit speciální přípravky ke zlepšení hojení, jako například gely či spreje obsahující silikon, nebo doporučit jinou metodu léčby, např. ošetření pomocí laseru či plastickou operaci.

(mih)

Zdroj:

http://nursingreview.co.nz/scabs-scars-and-better-wound-healing/

Datum publikace: 11.3.2019


Čtěte dále