Starám se doma o ležícího seniora. Jak pečovat o jeho proleženiny?

Starám se doma o ležícího seniora. Jak pečovat o jeho proleženiny?

Proleženiny, odborně nazývané dekubity, jsou rány, které vznikají dlouhodobým tlakem na jedno místo na těle. Mohou vypadat jako mírně začervenalá skvrna (proleženiny 1. stupně), ale může se jednat také o otevřené infikované rány zasahující až ke kosti (dekubity 4. stupně). Proč jsou proleženiny rizikové? Přes poškozenou kůži se může do těla dostat infekce. Proleženiny způsobují postiženému bolest a mohou zhoršovat jeho celkový zdravotní stav.

Základem je polohování a důkladná hygiena

Správnou péčí o dlouhodobě ležícího člena rodiny můžete v naprosté většině případů proleženinám předejít. Je ovšem potřeba dbát na jeho pravidelné polohování, pečlivou hygienu i správnou výživu a pitný režim. Proč?

  • Polohováním je možné ochránit nejohroženější místa, kterými jsou paty, lokty, kostrč či kyčle.
  • Pravidelnou a důkladnou hygienou zajistíte očistu kůže od nečistot, např. potu nebo moči, které jsou pro vznik proleženin rizikové, přičemž po hygieně byste měli kůži preventivně ošetřit ochrannými a regeneračními kosmetickými přípravky.
  • Kvalitní strava s dostatkem všech živin a správný pitný režim pomáhají udržovat kůži v dobrém stavu, suchá pokožka je totiž náchylnější k poškození a vzniku proleženin.

Vlhké hojení ran: účinný způsob péče

Zásadní součástí péče o ležící osoby, zvláště pokud u nich už došlo k narušení kůže, je zodpovědný přístup ke krytí a hojení ran. Pomocníkem v takových situacích mohou být krycí materiály podporující vlhké hojení ran a speciální matrace či podložky bránící vzniku proleženin.

Přípravky podporující vlhké hojení umožňují, aby rána měla ve všech fázích hojení nejlepší podmínky pro zacelení. Navíc v ní lépe roste nová tkáň a nedochází k nepříjemnému vysušování rány. Suchá rána může být totiž velmi bolestivá a hůře se převazuje.

Příklady materiálů vhodných pro vlhké hojení ran

Na závěr uveďme několik příkladů možného krytí:

  • Hydrogelové krytí zajišťuje ideální podmínky pro hojení, upravuje vlhkost rány a zároveň slouží jako bariéra proti vniknutí infekce do rány.
  • Hydrobalanční krytí slouží jako ochrana kloubů vystavených tlaku při ležení.
  • Hydroaktivní prostředky se superabsorpčním jádrem představují čisticí polštářky, které do sebe vsáknou případné nečistoty z rány.
  • Polyuretanové pěny chrání okolí rány a pohlcují výtok z ní.

Materiálů, které pomáhají při hojení proleženin různého stupně a slouží jako prevence jejich vzniku, je v současnosti na trhu dostupné velké množství. S výběrem nejvhodnějšího krytí vám může poradit lékař, lékárník, zdravotní sestra nebo odborníci v prodejnách se zdravotnickými potřebami.

(pak)

Zdroje:

https://ivas.cz/wp-content/uploads/2018/04/Edukacni_letak_prolezeniny_A5_7.pdf

 

Datum publikace: 8.4.2019


Čtěte dále