Spálili jste se? Hlavně puchýře nepropichujte!

Spálili jste se? Hlavně puchýře nepropichujte!

První pomocí je voda

Popáleninu je nutné oplachovat studenou vodou po dobu alespoň 15–30 minut nebo až do úplného zastavení bolesti. Chladná tekutina sníží teplotu kůže, čímž se zabrání jejímu dalšímu poškození. Popáleninu lze také ponořit do studené vody ve vaně nebo na postiženou oblast přikládat chladné obklady. Ale pozor! Vyhněte se použití ledu a ledové vody – mohlo by to popálenou kůži ještě více poškodit. Nezapomeňte z rukou a prstů sundat co nejdříve všechny šperky, obzvláště prsteny. V případě vzniklého otoku byste se jich pak těžko zbavovali. 

Zabraňte infekci

Dbejte na to, aby při každém styku s popáleninou byly vaše ruce čisté. Nikdy se nedotýkejte zranění špinavýma rukama, jinak hrozí riziko infekce.

  • Vzniklý puchýř nepropichujte ani nestrhávejte.
  • K vyčistění postižené oblasti použijte jemné mýdlo a vodu.
  • Poté opatrně osušte čistým ručníkem nebo gázou.
  • Popáleninu kryjte sterilním obvazem, popřípadě naneste antibiotickou mast. Vyhněte se použití másla nebo sádla, zadržují totiž teplo uvnitř zranění, a působí tak více škody než užitku.
  • Pokud zranění hodně bolí, vezměte si lék na bolest. 

Co s obvazem?

Použití obvazu se můžete vyhnout, pokud puchýř po popálenině není nijak narušený. V ostatních případech krytí zavažte. Je důležité, aby se dovnitř zranění nedostaly nečistoty a infekce. Převazy provádějte nejpozději každých 24 hodin a také kdykoliv obvaz prosákne nebo se zašpiní. Při odstraňování ho budete muset namočit do teplé vody. Lze samozřejmě používat i některý z nepřilnavých obvazů, koupit je můžete v lékárně. Vyhněte se přílišnému stahování a utěsňování, může to vést k otoku. Jestliže se popálenina nachází na některé z vašich končetin, ponechte tuto část těla prvních 24–48 hodin ve zvýšené poloze. Zmírníte tak rozvoj otoku.

Jak zkrátit léčbu?

Čím větší puchýře jsou, tím déle bude hojení trvat. Pokud došlo k popálení rozsáhlejší oblasti, co nejdříve vyhledejte lékařskou pohotovostní službu. Ošetření drobných popálenin zvládnete i doma. Využít k tomu můžete třeba HemaGel, který má chladivý účinek, urychluje proces hojení a brání vzniku jizev.

(hah)

Zdroje:

http://www.med-health.net/How-To-Treat-A-Burn-Blister.html

http://www.hemagel.cz/pouziti-popaleniny

http://www.healthline.com/health/burns

Datum publikace: 21.1.2017


Čtěte dále