Nemocniční nákazy: jak předejít vleklému hojení ran

Nemocniční nákazy: jak předejít vleklému hojení ran

Každý z nás počítá dny do propuštění z nemocnice. Den před odchodem domů se ale rána zanítí, a vy tak musíte ve zdravotnickém zařízení ještě nějakou dobu zůstat na nemocničním lůžku. Vleklému hojení ran však můžete alespoň částečně předejít, stačí změnit životosprávu a více spolupracovat s nemocničním personálem.

Riziko existuje vždy

Ani zdravotnická zařízení nejsou úplně prostá od infekčních mikroorganismů. I když se ošetřující personál snaží předejít komplikacím v podobě infekce ran či různých orgánů, ne vždy se tomu podaří zamezit. Nejčastější příčinou nemocničních nákaz jsou bakterie, u jedinců s oslabenou imunitou ale hrají významnou roli i plísňová onemocnění. Všichni hospitalizovaní bez výjimky jsou tak v určitém riziku vzniku nemocniční infekce. Někteří lidé jsou ale zranitelnější než ostatní. V ohrožení jsou především:

 • předčasně narozené nebo velmi nemocné děti,
 • staří lidé,
 • jedinci s chronickými chorobami,
 • lidé s poruchou imunity.

Připravte se předem

Před přijetím do nemocnice můžete případným komplikacím zamezit úpravou životosprávy. K úspěšné léčbě je zapotřebí:

 1. přestat kouřit. Kuřácký návyk poškozuje výstelku dýchacích cest a zvyšuje pravděpodobnost vzniku zánětu plic. Kouření také významně zpomaluje proces hojení ran.
 2. udržovat zdravou váhu. Jedinci s nadváhou a obezitou trpí poruchami imunity. Jsou tak náchylnější k infekčním onemocněním a zároveň se jim hůř hojí rány.

Při vyšetření důkladně informujte lékaře o svém zdravotním stavu. Nachlazení, chřipka či jiná infekce nebo chronické choroby v podobě cukrovky, vysokého cholesterolu či vysokého tlaku krve významně zvyšují riziko nemocniční nákazy.

Jak snížit riziko při pobytu v nemocnici

Základem úspěšné léčby je dokonalá spolupráce s nemocničním personálem. Jak tedy můžete při pobytu ve zdravotnickém zařízení snížit riziko infekce?

 • Po každé návštěvě toalety se ujistěte, že máte správně umyté ruce.
 • Pokud podstupujete infuzní léčbu („kapačku“) a okolí jehly není čisté nebo suché, ihned zavolejte zdravotní sestru.
 • Zdravotní sestru volejte také v případě, že obvazy kryjící ránu nejsou suché a čisté.
 • S pomocí personálu provádějte dechová cvičení, která sníží riziko vzniku zánětu plic.
 • Pokud vaši příbuzní nebo přátelé trpí nachlazením nebo jinou nakažlivou nemocí, ať vás raději nenavštěvují.

Někdy ani sebelepší prevence nedokáže zamezit rozvoji infekce v ráně. Přítomnost mikroorganismů v poranění se projevuje zarudnutím, bolestivostí a hnisáním postiženého místa. Pokud pozorujete tyto příznaky, ihned kontaktujte zdravotní sestru nebo lékaře. Včasnou léčbou nákazy zamezíte vleklému hojení ran a významně si tak zkrátíte pobyt v nemocnici.

(holi)

Zdroj:

http://m.betterhealth.vic.gov.au

Datum publikace: 20.1.2015


Čtěte dále