Péče o akné

Akné, nepříjemné kožní onemocnění, které v období dospívání trápilo snad každého z nás. Existují však lidé, kterým jako vzpomínka na pubertu zůstaly po akné nevzhledné jizvy. Proč vlastně takové jizvy vznikají? A je možné se jich alespoň částečně zbavit?

Hledáme-li viníka, který akné způsobuje, s jedním si rozhodně nevystačíme. Ve skutečnosti se totiž na vzniku této kožní nemoci podílí mnoho příčin.

  • zvýšená tvorba mazu
  • bakterie a kvasinky
  • porucha rohovění vlasové cibulky
  • změny v hladině pohlavních hormonů

Výsledkem je vznik tzv. komedonů, známých jako černé či bílé tečky, které se mohou zanítit. Je-li zánět dostatečně hluboký, hojí se postižené místo jizvou. Ta může nabývat rozličných tvarů, od vyvýšených po vpadlé a hluboké.

Jak pečovat o akné

  1. Dodržujte pravidelnou hygienu - Kromě očisty kůže vodou a mýdlem je možné doporučit napařování a peeling – obě tyto metody odstraňují horní část pokožky a podporují vznik nové, čisté vrstvy kůže.

  2. Nesahejte si na obličej - Ruce většinou nejsou zcela čisté a při doteku se nečistotami ucpávají další póry, nebo se podnítí zánětlivá reakce pokožky.

  3. Pupínky ošetřujte sterilně - K ošetření projevů akné je vhodné použít gázu, nebo papírové ubrousky s desinfekcí. Ošetření je lepší provádět večer – kůže má čas se přes noc zklidnit a desinfekce může působit déle.

Prostředky pro péči o akné, které můžete používat:

  • Hemagel - Speciální přípravek vyvinutý přímo na rány, popáleniny a další poškození kůže, po kterých vznikají nežádoucí jizvy. Starší jizvičky způsobené po akné HemaGel nezahojí, neboť se musí aplikovat na čerstvé ranky. Hemagel je výborně tolerovaný i citlivou kůží, na níž se jizvy mohou vytvořit snadněji. Stojí za to ho vyzkoušet jako jeden z prvních přípravků, protože tehdy bude jeho účinnost nejvyšší.

    Hemagel se nanáší přímo na projevy akné. Po chvíli vytvoří průhledný film, na který již není třeba dalšího krytí.

    • Před aplikací vyčistěte kůži, odstraňte zbytky dezinfekce nebo jiných přípravků, nejlépe pod proudem vody.
    • Hemagel naneste v tenké, ale souvislé vrstvě – pro maximální účinnost Hemagelu není potřeba, aby nanesená vrstva byla silná. Důležité však je, aby souvisle pokrývala celý rozsah projevů.
    • Vrtsvu Hemagelu je třeba nejméně jednou denně obnovit.
    • Před obnovením vrstvy Hemagelu odstraňte starou vrstvu vodou.

 

Co s nevzhlednými jizvami?

Jizvy zcela odstranit nelze. Můžete je ale udělat méně nápadné. Existuje hned několik více či méně účinných metod.

  • Chemický peeling - Látky, jako jsou například ovocné kyseliny, dokážou po aplikaci zkušeným lékařem odloučit vrchní vrstvy pokožky. Po zhojení je kůže vyhlazená a s dokonalejší texturou.

  • Dermabraze - K vyrovnání nerovností, jako jsou právě jizvy po akné, lze použít také tzv. dermabrazi. Svrchní vrstvy kůže se tentokrát nesnáší chemicky, ale mechanicky, za použití brusky či diamantové frézky.

  • Lasery - Lasery se k léčbě jizev po akné používají už delší dobu. Ty ablační ale působily destruktivně na samotnou tkáň, čímž se prodlužovala doba hojení a zvyšovalo riziko vzniku pigmentových skvrn. Proto je lepší použít spíše lasery neablační. Ty podporují tvorbu kolagenu, který jizvu vyhladí.

Existují i další metody, kterými se jizvičky léčí. Jsou to například nejrůznější postupy chirurgické nebo využití kyseliny hyaluronové či kolagenu k vyplnění hlubších míst. Co je ale opravdu účinné, je léčba samotné akné. Protože jen tak je možné předejít trvalým následkům, jako jsou právě jizvy.

 

Dále si přečtěte:
Co si počít s jizvičkami po akné