Omrzliny mohou být i životu nebezpečné

Omrzliny mohou být i životu nebezpečné

Zima s sebou může kromě krásných zážitků přinést i různé nepříjemnosti. Jednou z nich jsou i omrzliny, které mohou být velmi nepříjemné a na prstech mohou být v nejhorších případech dokonce i příčinou amputací prstů.

Rány z mrazu

Omrzliny (neboli latinsky congelatio) jsou poškození kůže způsobená dlouhým působením nízké teploty. Oproti popáleninám se kromě teploty, která na organismus působí, odlišují tím, že vznik a průběh omrzlin je značně závislý na odolnosti organismu.

Podle stupně poškození se omrzliny dělí na omrzliny 1., 2. a 3. stupně a tzv. oznobeniny, což jsou kožní změny, které jsou způsobené chladem u predisponovaných osob s periferními cévními poruchami. Oznobeniny (latinsky periones) vznikají hlavně na kůži rukou po opakovaném dlouhodobém vystavení chladu.

Jak omrzliny léčit

U léčby omrzlin je velmi důležitá hlavně první pomoc, která pomůže vzniku omrzlin zabránit a zmírnit jejich následky. Lehké omrzliny se léčí poměrně snadno, stačí totiž dostat postiženou končetinu do teplejšího prostředí (nad 15 °C). V žádném případě ji ale nelze třít například sněhem a nesmí se vystavovat sálavému teplu (např. ohni) nebo extrémnímu rozdílu teplot (radiátoru). Je totiž nutné si uvědomit, že i lehká omrzlina znamená poškození kůže, která se tak stává citlivou k dalšímu poškození (a to teplem, chladem, infekcí).

Těžší případy omrzlin se léčí podobně jako popáleniny. Na ránu se aplikuje fyziologický roztok, který je třeba zahřát na správnou teplotu. Musí se rovněž zabránit průniku bakterií do kůže, proto je třeba ránu krýt sterilním krytím. Obě tyto podmínky splňuje Hemagel, který navíc hojení omrzlin zrychluje.

Pokud se již jedná o omrzliny třetího stupně, je možné použít u nekrotických ploch nářezy kůže, které uvolní tlak, jenž by způsobil nedokrvování postižených partií. Po čase se pak odumřelá kůže odstraňuje a nahrazuje transplantátem (nejčastěji z oblasti stehen). Pokud však nekróza postihne i svaly, může dojít až k amputaci postižených tkání.

Důležité rady při léčbě omrzlin:

  • Jakoukoliv omrzlinu sterilně kryjte.
  • Postižené místo nemněte, netřete sněhem ani nevystavujte přímému zdroji tepla.
  • Postiženého dopravte do teplého prostředí.
  • Dbejte u postiženého na pitný režim, u omrzlin je totiž třeba doplňovat tekutiny.
  • Pokud je to nutné, podávejte léky proti bolesti, např. Ibalgin atd. (kam)

Zdroje:
www.horosvaz.cz
http://nemoci.vitalion.cz/omrzliny/

Datum publikace: 31.1.2014


Čtěte dále