Péče o opary

Opar. Nepříjemná kožní záležitost, se kterou se snad už každý alespoň jednou za život setkal. Typicky se objevuje při té nejméně vhodné příležitosti a svého „nositele“ omezuje jak při běžných činnostech, jako je jídlo a pití, tak navíc nevypadá ani kosmeticky zcela dobře.

Opar je virové onemocnění, které je způsobené některým typem herpesvirů.

Při infekci typem jedna se onemocnění většinou nijak neprojeví. Vir se totiž usídlí v nervových uzlících, kde vyčkává na příležitost naplno ukázat svou sílu. Jeho chvíle většinou přichází v okamžiku, kdy je organismus „hostitele“ nějak oslaben. Například

  • stresem
  • infekcí
  • oslabením imunitního systému

Vir se aktivuje a způsobuje vznik klasického oparu na rtu, tváři či nose.

Infekce typem dva se naproti tomu projevuje vysetím velmi bolestivých puchýřků a následným vznikem vřídků na genitálu, u konečníku či v jejich blízkém okolí.

Jak pečovat o opar

  1. Přímo na již vytvořený opar aplikujte tenkou vrstvu speciálního gelu a nechte jej zaschnout.

  2. Gel vytvoří na povrchu puchýřků bezbarvou elastickou vrstvu, která odděluje citlivý povrch od vnějšího prostředí a zabraňuje tak vzniku strupu. To má za následek daleko nižší výskyt bolestivých prasklinek.

  3. Vrstva gelu v ráně udržuje optimální pH a chrání ji proti vlivům vnějšího prostředí. Proto se takto léčené opary hojí daleko rychleji a méně bolestivě. Gel navíc působí i chladivě a snižuje výskyt jizviček po hojení.

  4. Gelovou vrtsvu dle potřeby pravidelně obnovujte. Postup opakujte až do úplného vymizení oparu.

  5. Po celou dobu dodržujte přísné hygienické návyky. Herpesviry jsou totiž velmi nakažlivé – a to ještě v době, kdy se puchýře již vyhojily a vytvořily se strupy.

Prostředky pro ošetření oparů:

  • Virostatika - Léky, které působí na viry podobně jako antibiotika na bakterie – zastavují jejich růst. Virostatika jsou dostupná ve formě mastí, které se aplikují na postižené místo. Léčbu je přitom nutné zahájit hned při prvních varovných známkách oparu. Po vytvoření puchýřků jsou virostatika již méně účinná.

  • Vitamíny a stopové prvky - k úspěšnému hojení oparů přispívají vitmaíny A, E, C a stopové prvky zinek a selen.

  • Hemagel - Speciální přípravek vyvinutý přímo na rány, popáleniny a další poškození kůže. Hemagel je výborně tolerovaný i citlivou kůží. Stojí za to ho vyzkoušet jako jeden z prvních přípravků, protože tehdy bude jeho účinnost nejvyšší. Hemagel díky svému jedinečnému složení neproniká do těla, ale léčí rány na povrchu, takže je vhodný i pro těhotné a kojící ženy. Hemagel neléčí příčinu oparů, ale hojení je díky němu rychlejší a komfortnější.

 

Co když se opar komplikuje?

V případě šíření oparu je na místě vyhledat lékaře. Velmi vzácné jsou těžké formy onemocnění, které mohou způsobit trvalé poškození. V případě opakujících se oparů může pomoci terapie laserem nebo tzv. autoimunizace.

 

Dále si přečtěte:
Opary rtů: výhradně lidská záležitost
Opary, puchýře