Desatero zásad v prevenci zimních zranění

Desatero zásad v prevenci zimních zranění

Patříte mezi milovníky zimních sportů? Nemůžete se dočkat, až zamrznou rybníky, nasněží a vy oprášíte brusle, lyže a další potřebné náčiní? Pak se vám určitě bude hodit několik dobrých rad, díky kterým si užijete nadcházející mrazivé měsíce bez závažných zranění.

Kritické období

Statistiky hovoří jasně. Například ve Spojených státech amerických je každoročně hospitalizováno na půl milionu lidí v důsledku úrazů spojených se zimními sporty. Téměř dvě třetiny nehod jsou přitom spojeny s lyžováním nebo jízdou na snowboardu. O zbylou část se postarají zranění z bruslení, ale také ta spojená s jízdou na sáňkách či bobech. Zimní aktivity nabývají stále větší popularity též u nás, což se mimo jiné projevuje i nabitými čekárnami úrazových ambulancí během chladných měsíců.

Za své berou kosti, svaly i šlachy

Mezi nejčastější zranění patří výrony, natažení či natržení svalů a kloubních vazů, ale také luxace (vykloubení) kloubů, nebo dokonce zlomeniny kostí. Velká část těchto nehod připadá na konec dne, kdy výrazně stoupá fyzická i psychická únava. Právě těmto úrazům se ale dá snadno předejít dodržováním několika níže uvedených základních bezpečnostních zásad.

  • K nejzávažnějším nehodám patří bezpochyby ty, pří kterých je zasažena hlava. Poškození mozku je totiž obtížně léčitelné a často vede k dlouhodobým zdravotním problémům.
  • Při dopadech na tvrdý povrch, například na ledovou plochu nebo zamrzlý svah, může dojít k luxaci ramenního nebo loketního kloubu a zlomeninám předloktí.
  • Pro lyžaře jsou typická i zranění v podobě přetržení vazů na palci nebo jiných prstech v důsledku zaklínění ruky v poutku lyžařské hůlky při pádu. Velmi běžné jsou také úrazy kolene, zejména předních a zadních zkřížených vazů. Neméně často lékaři ošetřují též zlomeniny holenní kosti.
  • Vyznavačům snowboardingu kromě úrazů horních končetin více hrozí i zranění kotníku.

Užitečné desatero 

  1. Neprovozujte zimní aktivity na vlastní pěst, vždy si najděte alespoň jednu spřízněnou duši.
  2. Udržujte se v přiměřené fyzické kondici, ideálně po celý rok, nebo alespoň několik týdnů před započetím sportovních aktivit.
  3. Před každou akcí se pořádně protáhněte. „Studené“ svaly, šlachy a vazy jsou náchylnější ke zranění.
  4. Používejte veškeré doporučené ochranné pomůcky. Důležitá je především helma. Své vybavení před každou sezónou nechte zkontrolovat v servisu.
  5. Pokud si nejste jistí technickou zdatností, určitě neváhejte a zařiďte si pár lekcí u zkušeného odborníka.
  6. Noste několik tenkých vrstev oblečení, které jsou z hlediska teplotní výměny pro organismus výhodnější.
  7. Pokud se chystáte do přírody, pečlivě sledujte předpověď počasí. Klimatické podmínky se totiž mohou v horských oblastech rychle měnit.
  8. V případě podezření na omrzliny nebo podchlazení ihned vyhledejte lékařskou péči.
  9. Dodržujte pravidelný pitný režim. Dostatečný příjem tekutin není jen doménou letního období.
  10. Pokud vás začne trápit bolest kloubů, svalů nebo fyzická únava, ihned přestaňte sportovat. Bolest a únava jsou totiž varovnými poslíčky možného zranění.

(holi)

Zdroj:
http://orthoinfo.aaos.org
http://ehstoday.com

Datum publikace: 7.12.2015


Čtěte dále