Mám bércový vřed

Bércový vřed (ulcus cruris) je poškození kožního krytu zasahující různě hluboko do podkožních tkání v oblasti kotníku nejčastěji na vnitřní straně a na dalších místech bérce (oblast mezi kolenem a kotníkem).

Většina bércových vředů je žilního původu. Žilní bércové vředy jsou projevem městnání krve v dolních končetinách. Při přetlaku v žilním řečišti dochází k tzv. žilní nedostatečnosti. Žíly na končetinách se rozšiřují. Chlopně ztrácejí svoji správnou funkci a propouštějí část krve zpět. Průtok končetinami se zpomaluje. Tekutina z krve v přeplněných žilách přestupuje do podkoží. Rozvíjí se otok. Jeho následkem dochází k poruše výživy kůže. Bezprostřední příčinou vzniku vředů bývá drobné kožní poranění nebo infekce.

Výskyt bércových vředů se zvyšuje s věkem. Ženy jsou jimi postiženy častěji než muži.

Jak vypadá?

První známkou vznikajícího bércového vředu je místní zarudnutí. Kůže nad postiženým místem se ztenčuje. Je suchá a může ji pokrývat svědivý ekzém. Už vzniklý defekt kůže je obvykle dobře ohraničený s rovnými okraji. Bércové vředy bývají rozsáhlé, secernující, spíše mělké, s povleklou spodinou. Většinou jsou provázeny rozsáhlým otokem postižené oblasti a dalšími kožními změnami.

Nejčastějším místem výskytu vředu je oblast vnitřního kotníku. V některých případech může postihovat i celý obvod bérce. Okolí vředu vykazuje známky žilní nedostatečnosti (hromadění pigmentu, ztráta ochlupení). Vředy často provází bolest.

Co s ním?

Bércový vřed je onemocnění chronické s dlouhodobou léčbou a častými recidivami. Jeho léčba je „běh na dlouhou trať. Vyžaduje proto plnou spolupráci pacienta a ošetřující osoby. Nedílnou součástí léčby je poučení nemocného, případně členů rodiny a jejich aktivní zapojení do léčby.

Základním předpokladem úspěšné léčby je ovlivnění příčiny vzniku bércového vředu. U vředů žilního původu je podmínkou odstranění městnání krve v dolních končetinách a přetlaku v povrchovém žilním systému. Za tím účelem se používá komprese elastickými obinadly nebo kompresivními punčochami, v indikovaných případech i chirurgický zákrok (odstranění křečových žil, ošetření nefunkčních spojek, podvaz žilních kmenů).

  • Systémová léčba – závisí na příčině vzniku vředů, přidružených onemocněních a celkovém stavu nemocného (stavu výživy a imunitního systému, přítomnosti bolesti, kvalitě spánku, psychických vlivech apod.)

  • Místní léčba - při použití vhodných moderních materiálů v ráně vzniká příznivé vlhké mikroklima, které napomáhá k urychlení hojivého procesu. Moderní krytí určené pro vlhké hojení ran se nelepí ke spodině rány, nedochází tedy k poškození nově vytvořené tkáně a výměna krytí je téměř bezbolestná a není tak častá jako u tradičních materiálů.

  • Fyzikální léčba – spočívá v kompresní terapii elastickou bandáží končetin nebo speciálními punčochami. Kromě nich lze využít i přístroje střídající přetlak a podtlak. Přiznivé účinky má manuální masáž okolí rány nebo léčby biostimulační lampou.

Hojení a ošetřování

Hojení bércového vředu probíhá ve třech fázích:
  1. čistící fáze
  2. granulační fáze
  3. epitelizační fáze

Po pravidelném nanášení HemaGelu na živou tkáň a odstraňování tkáně nekrotické se bércový vřed velmi dobře zahojí. HemaGel je možné použít na bércový vřed i v počátečním stádiu, kdy rána ještě není úplně otevřená.

Postup použití HemaGelu

  • Očistěte ránu od mechanických nečistot, např. částeček prachu, zbytků předchozích léčebných materiálů, které by mohly následně dráždit a poškozovat ránu.
  • Otevřete tubu vpichem pomocí otočeného víčka.
  • Aplikujte malé množství gelu na celou spodinu rány. Gel přilne na spodinu rány a postupně absorbuje sekrety a další tekutiny z rány.
  • Ránu kryjte sterilním čtvercem nejlépe z netkaného textilu a fixujte obinadlem nebo náplastí. Drobná poranění po nanesení gelu kryjte polštářkovou náplastí. Fixační materiály musí přesahovat cca 1 cm přes okraj rány.
  • U indikovaných pacientů s prokázanou infekcí je nutné dodržet ordinaci ATB a dalších léků dle rozhodnutí lékaře.
  • Pacienti s indikací kompresivní terapie mají léčbu doplněnou o bandáž krátkotažným obinadlem.
  • Účinek gelu se projevuje bobtnáním. Unikátní technologie gelu zabraňuje přilepení k ráně a tím umožňuje i velmi snadné odstranění bez bolesti jemným setřením.
  • Převaz provádějte dle potřeby po 24-48 hodinách. U infikovaných ran doporučujeme častější výměny.