Pět příznaků, že v ráně probíhá infekce

Pět příznaků, že v ráně probíhá infekce

Hojení samo o sobě je velmi mírným zánětlivým procesem. Infekce v ráně a následující prudký zánět však uzdravování brání. Může ohrozit nejen kosmetický výsledek, ale i zdraví nebo život pacienta. Proto je důležité včas tento problém zachytit a řešit.

Něco je špatně

To, že se do místa poranění dostala infekce, mohou signalizovat následující příznaky. 

  1. Celková nevolnost, malátnost nebo slabost. Nevolnost může naznačovat leccos, někteří lidé ji pociťují i při normálním hojení větší rány. Když se ale únava stupňuje a brání vám dělat normální denní aktivity, je načase se zamyslet.
  2. Horečka. Zvýšenou teplotu (37–37,5 °C) můžete mít i v normálním pooperačním období nebo při hojení rozsáhlejšího úrazu. Horší je, když se hodnoty začnou blížit ke 38 °C nebo ještě výš. Pak je to příznak infekce a je třeba zkontrolovat, jak se daří ráně. Péče by se však neměla omezit na tlumení horečky pomocí léků. Tím můžete zamaskovat příznaky infekce, ale váš stav se může nepozorovaně dál zhoršovat.
  3. Vytékání tekutiny. Vše, co je z poraněné oblasti vylučováno, je podezřelé. Dobře se hojící rána může být vlhká, ale nemělo by z ní nic vyloženě vytékat. Obzvláště nápadná je žlutá zapáchající tekutina, tedy hnis. Ale pozor, ten může někdy i docela příjemně vonět (po jasmínu, jahodách) a mít jinou barvu, třeba zelenou. Nenechte se tím zmást, je to stejně vážný problém, jen jsou v ráně jiné bakterie.
  4. Stálá nebo zhoršující se bolest. Téměř každá rána do určité míry bolí. Bolest by se ale neměla stupňovat nebo být velmi krutá. Také cukání nebo nadměrné svědění poranění může být známkou problému. Léky na bolest si vzít můžete, ale pokud bude stav přetrvávat, raději navštivte lékaře.
  5. Zarudnutí a otok. Mírné začervenání, které časem ustupuje, je normální. Kolem rány může být také krevní podlitina. Pokud je však její okolí nápadně růžové nebo živě červené, měli byste zpozornět. Když se směrem od rány k srdci začnou tvořit červené pruhy, okamžitě vyhledejte lékaře.

Dojdete-li k závěru, že vaše rána je infikovaná, nepokoušejte se o samoléčbu. Je to příliš riskantní. Navštivte chirurga a nechte se ošetřit odborně.

(pez)

Zdroj: http://www.advancedtissue.com

Datum publikace: 14.3.2017


Čtěte dále