Vánoce přicházejí… pozor na úrazy

Vánoce přicházejí… pozor na úrazy
Spíše tak by měla znít slova oblíbené písně, která v českých rádiích předznamenává příchod vánočních svátků. Z pohledu dítěte jsou zde v několika slokách popsány všechny strasti a katastrofy, kterým musí většina rodin každoročně na Vánoce čelit. Vtipný text tak pravdivě odráží realitu vánočních příprav.

Tipy, jak přežít svátky ve zdraví

Výzdoba

  • Upevnění stromečku do stojanu může představovat náročný úkon, jelikož často potřebujete pilu a sekeru. Úměrně velikosti stromu však roste i riziko poranění, myslete na to už při výběru vánočního stromku, případně se pojistěte zakoupením samoupínacího stojanu.

  • Samostatnou kapitolu představuje rozvěšování vánočních skleněných ozdob a světel. Vždy si přineste schůdky či žebřík a nehazardujte na vrcholu pyramidy z okolního nábytku.

  • Pokud jste fanoušky domu osvětleného tisícovkou vánočních girland, svěřte tuto práci raději odborníkům s potřebným vybavením.

  • Zavěšená kytička jmelí je oblíbenou vánoční tradicí. Pro zavěšení volte dobře přístupná místa a vždy použijte stabilní žebřík.

  • Pozor také na svíčky či prskavky – zde číhá nebezpečí v rozsahu od popálenin až k vyhoření celé domácnosti. Stromek nikdy neumisťujte v blízkosti závěsů nebo jiných bytových dekorací a vždy mějte pod dohledem děti a domácí zvířata.

Kuchyně

  • V mnohých rodinách se na Štědrý den tradičně zabíjí kapr. Pokud s tímto úkonem nemáte zkušenosti, přenechte ho raději mužům v gumových zástěrách u kádí.

  • Spáleniny utrpěné při neopatrném vytahování horkých plechů s cukrovím patří k folklóru Vánoc a dokážou pěkně znepříjemnit další vaření a pečení. Používejte ochranné kuchyňské rukavice a nikdy nenechávejte děti v kuchyni před rozpálenou troubou bez dozoru.

  • Lití olova a rozkrajování jablka patří ke krásným štědrovečerním zvykům – dejte však pozor na popáleniny a řezné rány způsobené neopatrnou manipulací s nožem.

Nákupy

  • Mnoho lidí každoročně utrpí úraz při přepravě na jezdicích schodech. Pozor na rozvázané tkaničky, stahovací šňůrky, rukavice a šály, které mohou v eskalátoru uvíznout. Děti vždy přidržujte za ruku a k přepravě kočárků, chodítek a nákupních vozíků z patra do patra použijte raději výtah.

  • Cestu na pohotovost si také často vyžádají pády malých dětí z nákupního vozíku. Nezapomínejte zapnout bezpečnostní pásky a nedovolte dětem, aby se z vozíku vykláněly, stavěly se v něm nebo vozík tlačily.

A co dělat v případě nouze?

Nepropadejte panice a zranění ihned ošetřete. Závažnější zranění a hlubší řezné rány vyžadují návštěvu na pohotovosti, u běžných poranění a popálenin můžete aplikovat HemaGel, který zajistí rychlé hojení. I tady však platí, že zvolnit tempo a nenechávat vše na poslední chvíli se vyplatí. Prevence úrazů je totiž nejúčinnější léčbou.

(hkh)

Zdroj: http://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=15239

Datum publikace: 20.12.2011


Čtěte dále