Úrazy ze služební cesty se počítají mezi pracovní. Ty na cestě z práce nikoli

Úrazy ze služební cesty se počítají mezi pracovní. Ty na cestě z práce nikoli
V mnoha zaměstnáních lze předpokládat, že se nám pracovní úraz spíše vyhne. Existují ale i profese, kde o poranění v rámci výkonu daného úkolu není žádná nouze. Ať už se jedná o poranění na soustruhu, nebo píchnutí o jehlu v nemocnici, je třeba vědět, jak v takové situaci postupovat.

Seznamte se s termíny

Legislativa říká, že pracovní úraz je úraz, který se stal při plnění pracovních povinností nebo v přímé souvislosti s ním. Je tedy samozřejmé, že to bude tehdy, stane-li se nehoda na pracovišti při výkonu činnosti dané popisem práce. Může se však jednat i o jinou činnost vykonávanou na příkaz zaměstnavatele, kterou běžně neděláte. Úraz je považován za úraz pracovní i tehdy, stane-li se během pracovní cesty. Mezi úkony, pod které pracovní úraz spadá, patří i úkony potřebné k výkonu práce – cesta pro materiál či pomůcky nebo cesta do šatny. Dále úkony nutné před počátkem práce nebo po jejím skončení a i ty, které jsou spojené s dobou přestávky na jídlo a oddech konané v objektu zaměstnavatele.

Co pracovním úrazem není

Pod některou činnost ale úraz jako úraz pracovní „neschováte“. V přímé souvislosti s plněním pracovních úkolů není například cesta do zaměstnání a zpět. Takže přiskřípnutý prst ve dveřích auta nebo spadnutí z kola při cestě do práce nemají šanci. Rovněž sem nepatří stravování nebo ošetření ve zdravotnickém středisku a cesta tam a zpět, pokud není tato činnost konána v objektu zaměstnavatele.

Povinnost má zaměstnanec i zaměstnavatel

V případě pracovního úrazu je zaměstnavatel povinen uhradit ztrátu na výdělku, bolestné a ztížení pracovního uplatnění, účelně vynaložené náklady spojené s léčením a věcnou škodu. Při vzniklém pracovním úrazu mají určité povinnosti jak zaměstnanec, tak zaměstnavatel. Pokud se vám pracovní úraz stane, musíte ho zaměstnavateli neprodleně nahlásit. Rovněž jste povinen nahlásit pracovní úraz, jehož jste byl svědkem, a spolupracovat při jeho vyšetřování. Naproti tomu váš zaměstnavatel musí vyhotovit záznamy a vést dokumentaci o pracovním úrazu, a to tehdy, pokud pracovní neschopnost trvá déle než 3 dny nebo je následkem smrt. Rovněž je povinen vést evidenci v knize úrazů. Další í informace o postupu v případě úrazu by vám měl poskytnout váš zaměstnavatel.

(skl)

Zdroj: http://www.guard7.cz/prac_uraz.htm

Datum publikace: 11.10.2010


Čtěte dále