Trápí vás opary? Vlhké hojení si s nimi poradí

Trápí vás opary? Vlhké hojení si s nimi poradí

Na počátku je nepříjemné svědění a pálení a v příštím okamžiku se vytvoří bolestivý puchýřek v podobě oparu. Kde se opar bere, jak se přenáší a co s ním udělat, abychom se ho zbavili co nejdříve?

Virus Herpes simplex

Opar na rtu nebo jinde na obličeji je způsobený virem Herpes simplex. Virem se snadno nakazíte od člověka, který opar má – nezáleží na tom, zda se u něho objevil poprvé, nebo se jedná o opakovaný výsev. Oparem je možné se nakazit i od člověka, u kterého probíhá infekce bezpříznakově, ale tento je mnohem méně nakažlivý, než pokud opar na rtu má. Po nakažení tímto virem (tzv. primoinfekce) se u člověka nemusí projevit žádné příznaky. Virus se z místa vstupu do těla šíří podél nervových vláken do nervových ganglií (shluky nervových buněk), kde se usídlí a přežívá tam – jedná se tedy o nákazu celoživotní.

Proč se potíže opakují

Pokud je virus usídlen v nervových gangliích, nezpůsobuje žádné problémy. Virus se ale může reaktivovat – to znamená, že se začne znovu množit a putuje nervovými vlákny zpět do kůže nebo sliznic, kde se objeví puchýřek. Pacienti často vědí, že se jim opar objeví – ret často před výsevem oparu svědí a pálí. Po výsevu puchýře se člověk stává opět silně nakažlivým a je potřeba pečlivě dodržovat hygienické návyky a zabránit přenosu. Ve chvíli, kdy se z puchýře stane hojící se stroupek, nakažlivost zase prudce klesne. Vyvolávajícím faktorem nového výsevu často bývá stres, vyčerpání, nachlazení nebo jiná zátěžová situace.

Boj s oparem lze vyhrát rychleji

Opar je velmi nepříjemná a bolestivá záležitost. Na trhu existuje mnoho mastiček, které obsahují lokální antivirotika – látky, které zabraňují množení viru. Tyto masti dokážou ovlivnit lokální výsev puchýřku, ale s infekcí usídlenou v nervových gangliích si bohužel neporadí. S používáním mastiček je nutné začít co nejdříve, nejlépe ještě ve chvíli svědění a pálení před výsevem puchýřku.

Pokud už se opar objevil, je vhodné použít například HemaGel – je to gel, který omezuje tvorbu strupů a urychluje hojení. Jeho účinek spočívá v tzv. vlhkém hojení ran, kdy se udržuje vlhké prostředí rány. Je totiž dokázáno, že tak se buňky rychleji dělí a rána se rychleji zhojí. HemaGel navíc váže kyslíkové radikály, které v ráně působí zánětlivě a zpomalují tak hojení.

(vesa)

Zdroj:
http://www.medicinenet.com/herpes_simplex_infections_non-genital/article.htm

Datum publikace: 18.12.2013


Čtěte dále