Na snowboardu pozor na ruce!

Na snowboardu pozor na ruce!
Opět se blíží období výletů na zasněžené kopce a s ním i nebezpečí méně či více závažných sportovních úrazů. Zatímco pro lyžaře jsou typická poranění nohou, snowboarding nahrává spíše zlomeninám horních končetin. Ty jsou přitom jako takové u vyznavačů jednoho „prkna “dvakrát častější v porovnání s lyžaři.

Naučte se padat

Podle statistik spadá celá čtvrtina poranění při snowboardingu na oblast zápěstí, z toho 70 % tvoří zlomeniny. Druhým nejčastěji zraněným místem je oblast ramenního kloubu, který bývá postižen ve 12 %. Skupinu s nejvyšším rizikem zlomeniny zápěstí tvoří tradičně teenageři. Poraněním zápěstí i jiných částí těla při zimních sportech se lze bránit nejen zakoupením ochranných pomůcek, ale také trénováním správné techniky pádů. Ty jsou totiž například právě u snowboardu nedílnou součástí jízdy.

Role instinktu

Důvod, proč jsou při snowboardingu častěji poraněny horní končetiny, spočívá ve způsobu vázání a absenci hůlek. Zatímco obě nohy jsou pevně spojeny s „prknem“, ruce zůstávají zcela volné. V případě ztráty rovnováhy pak méně zkušení snowboarďáci instinktivně natáhnou ruku či ruce ve snaze zabránit pádu. Výsledkem může být zlomenina zápěstí (přesněji dolní části předloktí), tedy místa, které je při sjezdovém lyžování poraněno spíše výjimečně.

Úraz na celý život

Zlomenina zápěstí nabývá různé závažnosti podle toho, kolik kostí a jakým způsobem je zlomeno. V případě komplikovaných a hůře se hojících úrazů pak může být trvale ohrožena pohyblivost v zápěstí, tedy i schopnost psaní, hry na hudební nástroj, sportování nebo manuální práce. Mezi nepříznivé typy zlomenin obecně patří:

  • nitrokloubní zlomeniny (zlomeniny zasahující do kloubu),
  • epifyzeolýza (porušení růstové ploténky u dětí),
  • otevřené zlomeniny (s porušením kožního krytu),
  • tříštivé zlomeniny (rozlomení kosti na více úlomků).

(veri)

Zdroj: http://www.ski-injury.com/specific-injuries/wrist

Datum publikace: 23.1.2012


Čtěte dále