Když moře léčí rány

Když moře léčí rány
Již staří Egypťané používali slanou vodu k léčení ran. Teprve ve dvacátém století však vědci zjistili, jak konkrétně sůl lidské kůži pomáhá. Objevili totiž podstatu jejího antibakteriálního a protizánětlivého působení. Z těchto poznatků mimo jiné vyplynulo, že koupání ve slané mořské vodě může mít nejen relaxační, ale také uzdravující účinky.

Zázračná síla soli

Co se týče kožních onemocnění, slané koupele a pobyt u moře se osvědčily například u léčby lupénky či nejrůznějších ekzémů, včetně toho atopického. U otevřených ran sůl dané místo vyčistí a urychlí hojení. Je tomu tak proto, že podporuje migraci buněk, které se tohoto procesu účastní. Navíc brání množení bakterií. Díky tomu snižuje riziko rozvoje infekce, která by mohla hojení nepříjemně zkomplikovat.

Sláva Mrtvého moře

Odborníci doporučují k léčebným účelům koupání v mořské vodě nejen pro vysoký obsah soli, ale rovněž minerálů. Snad nejproslulejší je v tomto ohledu Mrtvé moře, byť je to ve skutečnosti jezero. Má totiž jedinečné složení vody, ale i bahna. Nejrůznějších solí je tu až desetkrát vyšší množství než ve vodě mořské. Také vysoké množství přítomného hořčíku působí na kůži přímo blahodárně, protože optimalizuje její hydrataci a tlumí případný zánět.

Když je moře příliš daleko

Pro koho je pobyt u moře finančně či časově nedostupný, nemusí propadat panice. V poslední době se i v České republice daří tzv. solným jeskyním, které se budují právě z mořské soli. Tím je zaručeno skutečné mořské klima se všemi jeho léčivými účinky. Pozitivní efekt pravidelných návštěv těchto „oáz klidu“ potvrzují mnozí dermatologové, ale i lékaři jiných specializací. Pobyt v přímořských oblastech může výrazně pomoci těm, kteří dlouhodobě bojují se špatně hojitelnými kožními onemocněními. Proto trpíte-li podobnými problémy, neváhejte přijmout pomocnou ruku přírody ve formě zázračné mořské vody a klimatu kolem ní.

(veri)

Zdroj:
http://www.associatedcontent.com/article/1879045/salt_water_healing.html?cat=5
http://www.zdravivbrne.cz/info.php?infoID=6

Datum publikace: 17.10.2009


Čtěte dále

Není rána jako rána

Není rána jako rána

O ranách a jejich hojení již byly napsány stohy textů, které nás provázejí na všech frontách. Co to ale rány jsou a lze je nějak dělit? Trocha teor... Celý článek

Bércové vředy

Bércové vředy

Bércový vřed  (ulcus cruris) je poškození kožního krytu zasahující různě hluboko do podkožních tkání v oblasti kotníku, nejčastěji na vnitřní straně,... Celý článek