Každodenní rizika: jízda na kole

Každodenní rizika: jízda na kole

Jízda na kole – sport provozovaný již několik desetiletí všemi generacemi. Uvědomuje si však opravdu každý, jaká rizika v sobě tato záliba skrývá? Jízda na kole může být požitkem, ale i hazardem se zdravím.

Kolo – začátek všeho

Nejvíce zranění na kole je bezpochyby u malých dětí. Uvádí se, že nejohroženější skupinou jsou děti ve věku od 6 do 14 let. Dítě je na kole šťastné, je to pro něj prostředek, který je zavede do nových míst a poskytuje mu nové pohledy na svět kolem sebe. Často může zapomenout dávat pozor a k úrazu není daleko.

Pokud už dítě spadne, měli by rodiče raději vyhledat lékaře. Nejčastěji se jedná o modřiny a naraženiny. Může jít ale i o zlomené kůstky nebo otřes mozku. Malé dítě mnohdy ovšem nedokáže říci, co jej bolí, a proto by rodiče měli být maximálně obezřetní a své ratolesti na kole doprovázet.

Evropa versus Amerika

Obecně se uvádí, že více lidí jezdí na kole v Severní Americe a v Kanadě. Američtí cyklisté jsou více náchylní k úrazům a smrtelným zraněním než třeba lidé v Německu či v Holandsku. Je to dáno především tím, že v Americe je bohatá dopravní síť a cyklisté často jezdí mezi auty a nedávají pozor. V Evropě jsou častěji pro cyklisty vyhrazeny pruhy.

Střet dvou světů: cyklistického a automobilového

Nejvíce úrazů vzniká, když se cyklista střetne s osobním autem nebo s chodcem. Mezi úrazy lehčího typu patří zlomeniny, naraženiny, odřeniny nebo modřiny. Někdy však může dojít k vážnému poranění hlavy, což leckdy přináší nedozírné důsledky. Nejčastěji to bývají otřesy mozku, zlomeniny lebečních kostí či krvácení do mozku. Může rovněž dojít k poranění vnitřních orgánů, zejména při prudkém pádu či obrovským nárazem na řidítka.

Žebra v ohrožení

Pokud cyklista prudce zabrzdí, může si pádem přes řidítka přivodit zlomeninu krční páteře. V takových případech při první pomoci nikdy nesundáváme helmu! Při neudržení rovnováhy a pádu do strany mu hrozí četné zlomeniny žeber. Nejlehčím možným zraněním jsou různé odřeniny či tržné rány, které jsou většinou dobře léčitelné. Je na ně dobré použít třeba HemaGel. Tento gel nejenže příjemně chladí, ale hlavně urychluje hojení ran, protože působí na živou tkáň na spodině zranění.

Bez helmy nevyjíždějte

A jak se vyhnout úrazům? Pravidlem číslo jedna je nevyjíždět bez helmy. Poranění hlavy bývá jedním z nejzávažnějších. Pokud jedete na silnici, držte se na své straně vozovky. A v neposlední řadě noste oblečení s reflexními prvky – budete dobře vidět i z dálky a v šeru či ve tmě.

(ena)

Zdroj:
Outline of the BICE study presented at the 7th International Conference on Urban Health in Vancouver, October 29–31, 2008: Methods for studying bicyclists' injuries and the cycling environment

Datum publikace: 28.5.2013


Čtěte dále