Od počítače k invaliditě aneb Zranit se lze i v kanceláři

Od počítače k invaliditě aneb Zranit se lze i v kanceláři

Pokud jdete na exkurzi třeba do dolu nebo na stavbu a dostanete na hlavu helmu, hned si uvědomíte, že jste v nebezpečném prostředí, kde je třeba dávat si pozor na úrazy. Při vstupu do kanceláře vás něco podobného asi sotva napadne. A přesto se lze vážně zranit i mezi papíry a tužkami. Někdy jen kvůli tomu, že zde prostě úraz nečekáme.

Statisticky se lidé nejčastěji zraňují doma a na pracovišti, i když jejich pracovní místo vypadá nadmíru neškodně. Jednoduše proto, že tam trávíme mnoho času, a proto jsou různá zakopnutí a naražení jen otázkou času.

Nepodceňujte ergonomii svého pracovního místa

Hlavní příčiny úrazů a poškození v kanceláři souvisejí s prací na počítači a přetížením. Málokdo při sezení před počítačem zachovává správnou ergonomii. Tím dochází k nerovnoměrnému přetěžování některých svalů, kloubů a šlach. Ve spojení s příliš dlouhou prací bez přestávek a se stresem je z pracujícího pokroucená unavená troska s reakcemi a stabilitou tříletého dítěte. Pak stačí jediný schod, natáhnutí se pro čisté papíry do tiskárny, které jsou na skříni, a neštěstí je na světě. S prací na počítači souvisí i syndrom suchého oka (způsobovaný málo častým mrkáním) a jinými jevy, které vedou k unaveným očím. Pokud špatně vidíme, opět je šance na spadnutí ze schodů daleko vyšší.

Odpočinek a dobré boty

Ideální je, pokud zaměstnavatel poskytne k sezení takové židle, které umožňují správnou polohu při práci a tím nepřetěžují pohybový aparát. Dalším důležitým krokem jsou dostatečně časté a dlouhé přestávky, při nichž se projdeme a protáhneme, nejlépe si trochu zacvičíme. Na mnoha pracovištích je předepsané oblečení, ale přestože nošení vysokých podpatků sotvakde vyžadují, ženy si je velice často volí jako jediné hodící se k formálnímu oblečení. A ty si o zakopnutí, zvrtnutí nohy nebo rovnou pády ze schodů přímo říkají.

(Ne)bezpečná zóna

Kancelář se paradoxně může stát nebezpečnou zónou, a to hlavně kvůli nepřipravenosti „krys“ na rizika. Důležité je poslouchat signály, které nám tělo dává, a nepracovat do úplného zemdlení. Pokud se nakonec přece jen něco stane, vše bez odkladu nahlaste zaměstnavateli jako pracovní úraz a nechte si zranění ošetřit.

(zep)

Zdroj:

http://www.revolutionhealth.com/healthy-living/fitness/injuries/other-injuries/office-ergonomics

Datum publikace: 28.5.2013


Čtěte dále