Léčba psího kousnutí: záleží na rozsahu a očkování zvířete

Léčba psího kousnutí: záleží na rozsahu a očkování zvířete

Pozor na malé i velké

Říká se, že psi, kteří štěkají, nekoušou. Není to však pravda. Ohnat se nebo zaútočit může každý pes. I na první pohled klidné zvíře se za určitých okolností stává agresivním a nebezpečným tvorem. A nemusí se jednat jen o pitbula či dobrmana. Malí psi mají více či méně podobné schopnosti zranit člověka jako ti velcí. Z tohoto důvodu by děti nikdy neměly zůstávat se psem samotné bez dozoru dospělé osoby.

Tělo jako cíl

Mezi nejčastější části těla, k jejichž poranění dochází při psím kousnutí, patří:

  • ruce,
  • nohy,
  • krk,
  • paže,
  • hýždě.

První pomoc po útoku

Aby se zabránilo infekci, ránu po kousnutí je třeba okamžitě ošetřit. Jak? 

  1. Odstraňte nečistoty a poranění umyjte. Nejlépe jemným mýdlem pod tekoucí vodou. Psí tlama je totiž plná různých bakterií.
  2. Místo prohlédněte a zhodnoťte velikost zranění. Především se soustřeďte na poškození tkání a cév. Obzvláště psí špičáky bývají dlouhé a rána může být v místě propíchnutí někdy i velmi hluboká. Při větším rozsahu bude nezbytné navštívit traumatologickou pohotovost v nejbližší nemocnici. Lékař rozhodne o případném zašití rány a nasazení antibiotik, aby nedošlo k šíření infekce.
  3. Udržujte ránu a její okolí v čistotě. Je-li poškození menší a stehy nejsou potřeba, používejte při převazu sterilní vlhké krytí. Podporuje rychlejší hojení.

Nebezpečná vzteklina

Když vás nebo vašeho potomka kousne pes, vyhledejte jeho majitele a zjistěte, zda je zvíře očkované proti vzteklině. Trvejte na předložení očkovacího průkazu. Pokud je rozsah rány menší, příliš nekrvácí a víte, že pes byl proti vzteklině očkován, zvládnete léčbu sami doma. Mělké rány tohoto typu se hojí přibližně týden. Nejdůležitější je dodržovat hygienu při ošetřování, aby se zabránilo rozvoji infekce v ráně. Ta totiž prodlužuje dobu hojení. Naopak pokousání velkého rozsahu, kdy místo hodně krvácí, bývá nezbytné sešít. Doba hojení je pak mnohem delší, často i několik týdnů. Udržování rány v čistotě a vlhké krytí jsou potřebné pro zacelení a nový růst kožních buněk. Při nejistotě ohledně vakcinace psa proti vzteklině urychleně vyhledejte lékaře. Aplikuje pokousanému injekci, která zabrání případnému rozvoji této smrtelné nákazy.

(hah)

Zdroj:

http://woundcaresociety.org/dog-bite-puncture-wound-healing-time

Datum publikace: 30.11.2016


Čtěte dále